FANDOM


Pogorzałka
Województwo podkarpackie
Powiat niżański
Gmina Jeżowe
Sołtys Józef Szczęch
Powierzchnia 2,82 km²
Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Numer kierunkowy (+48) 15
Tablica rejestracyjna RNI
Typ wsi ulicówka
Ludność (19.01.2010)
Pobyt stały159
Pobyt czasowy3
Liczba mieszkańców162
Gęstość zaludnienia57 osób/km²

Pogorzałka - wieś sołecka w gminie Jeżowe, powiecie niżańskim, województwie podkarpackim.

Mapa-gminy-jezowe

Mieszkańcy Pogorzałki są ściśle związani terytorialnie z Cholewianą Górą. Tam należą do parafii, a dzieci i młodzież uczęszczają do szkoły.

W wyborach samorządowych do rady gminy Jeżowe Pogorzałka tworzy wraz z Cholewianą Górą okręg wyborczy Cholewiana Góra, na który przypada 2 mandaty (od 2010 roku).

HistoriaEdytuj

Pierwsze wzmianki o wsi Pogorzałka znajdują się w księdze metrykalnej. W 1760 roku występuje ona jako wieś królewska, a w 1764 jako pole i wieś. W 1792 roku Pogorzałka liczyła 132 mieszkańców. W 1998 roku liczba ludności wzrosła do 147 osób.

KontrowersjeEdytuj

Według Wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Pogorzałka została zaklasyfikowana jako wieś. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podmioty wykonujące zadania publiczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane używać urzędowych nazw miejscowości.

Ewidencja Ludności UG Jeżowe nie używa nazwy urzędowej tej miejscowości (a powinna), lecz melduje mieszkańców we wsi Cholewiana Góra, tworząc ulicę Pogorzałka.


Herb Jeżowego Gmina Jeżowe
Cholewiana Góra - Groble - Jata - JEŻOWE - Krzywdy - Nowy Nart - Pogorzałka - Sójkowa - Stary Nart - Zalesie