FANDOM


Sójkowa
Sojkowa-widok1
Województwo podkarpackie
Powiat niżański
Gmina Jeżowe
Sołtys Ryszard Kuryś
Powierzchnia 4,68 km²
Ludność525(31.03.2010)
Gęstość zaludnienia112 osób/km²
Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Numer kierunkowy (+48) 15
Tablica rejestracyjna RNI
Typ wsi ulicówka
Mapa-gminy-jezowe

Mapa gminy

Sójkowa - wieś sołecka w gminie Jeżowe, powiecie niżańskim, województwie podkarpackim.

Wieś ciągnie się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 861, relacji Bojanów - Jeżowe - Kopki. Sójkowa sąsiaduje z wsiami Jata, Nowy Nart i Zalesie w gminie Jeżowe oraz z gminą Bojanów w powiecie stalowowolskim.

W wyborach samorządowych Sójkowa tworzy wraz z Zalesiem wspólny obwód wyborczy, z którego wybiera się dwóch radnych gminnych.

HistoriaEdytuj

Sójkowa powstała na początku XVIII wieku na miejscu karczowiska, na terenie uroczyska leśnego Jabłoń i początkowo nosiła nazwę Jabłoń, potem Jabłoń-Sójkowa. Została ona lokowana jako wieś królewska. Po raz pierwszy Sójkowa została wymieniona 3 lutego 1710 roku w przywileju Jana Lubienieckiego - dominikanina, a zarazem biskupa bakowskiego. Przywilej ten dotyczył płacenia dziesięciny na rzecz Kościoła.

Pierwsi mieszkańcy wsi mieli problemy z zaopatrzeniem w wodę. Urządzali oni sobie studnie z dnami, do których dowozili wodę pitną z czterech studni. Dwie znajdował się na pastwisku pod lasem, trzecia w lesie, a czwarta w zachodnim końcu wioski.

W 1792 roku wieś liczyła 298 mieszkańców. W 1880 roku w Sójkowej było 533 osoby wyznania rzymskokatolickiego i 24 Żydów, co łącznie dawało liczbę 577 mieszkańców.

W II połowie XIX wieku w Sójkowej istniała prywatna szkoła zimowa. Na początku XX wieku dzieci uczyły się w obecnych pomieszczeniach kawiarni Oligo, a nauczycielką była Helena Rurak. Od roku 1950 dzieci od klasy VI uczęszczały do szkoły w Zalesiu. Od roku szkolnego 1965/1966 dzieci ze Sójkowej uczęszczają do szkoły w Jacie. W 1970 roku powołano klub piłkarski LZS Sójkowa, obecnie KS Czarni Sójkowa.

W latach 1998 - 2001 przebudowany został wodociąg, a w roku 2004 na stadionie Czarnych została wybudowana szatnia. Na początku 2010 roku powołano Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sójkowa Sójkowianie. W tym samym roku zaczęła funkcjonować sieć kanalizacyjna.

LudnośćEdytuj

Sojkowa-kawiarnia1

agencja pocztowa, kawiarnia, sklep, świetlica

Sojkowa-stadion1

stadion Czarnych

Sojkowa-szatnia3

szatnia przy stadionie

Podano liczbę ludności wg stanu z dnia 31 grudnia.

Instytucje i sklepyEdytujHerb Jeżowego Gmina Jeżowe
Cholewiana Góra - Groble - Jata - JEŻOWE - Krzywdy - Nowy Nart - Pogorzałka - Sójkowa - Stary Nart - Zalesie